Materiały, w uzgodnieniu z Wojewódzkimi Konserwatorami Zabytków oraz przy akceptacji dyrektorów poszczególnych instytucji trafiły do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzyniu nad Odrą.
Do placówki we Włocławku wydaliśmy materiały pozyskane w związku z budową autostrady A1 na odcinku kujawskim, odkryte na stanowiskach Bodzia 6 (gm. Lubanie), Śliwkowo 4 (gm. Waganiec) i Witoldowo 1 (gm. Brześć Kujawski). Najliczniejszy zbiór pochodzący z Bodzi liczy prawie 25 tysięcy artefaktów datowanych od epoki neolitu po czasy nowożytne. Wśród nich szczególnie bogato reprezentowany jest okres wczesnośredniowieczny – z przełomu XI i XII wieku. Oprócz ceramiki naczyniowej (prawie 19 tys. fragmentów), wyrobów krzemiennych oraz polepy i kości zwierzęcych, przekazano także ponad 100 zabytków wydzielonych. Wśród nich szczególnie wymienić można ozdobne grzebienie i pochewki z poroża czy fragment srebrnej kaptorgi (pojemnika do przechowywania np. relikwii) (fot. 1). Ponadto w zbiorze przekazanym muzeum znalazły się m.in. wyroby kościane i rogowe (igły, szydła i przekłuwacze), ozdoby brązowe, takie jak pierścionki (fot. 2) i fragm. bransolety, narzędzia żelazne (m.in. noże, szczypce, ciężarki, pilnik i fragmenty drutu), przęśliki (fot. 3) oraz paciorki szklane i bursztynowe (fot. 4). Warto dodać, że przedmioty odkryte nawet fragmentarycznie możliwe są często do zrekonstruowania, a co za tym idzie do określenia ich funkcji i chronologii.
Z badań przeprowadzonych w Witoldowie pochodzi ponad 5000 wytworów zabytkowych, głównie fragmentów ceramiki naczyniowej i wyrobów krzemiennych. Ponadto odkryto narzędzia gliniane, kamienne oraz szczątki kości zwierzęcych. Niemal całość datowana jest na epokę neolitu i przypisane zostało społecznościom kultury późnej ceramiki wstęgowej i kultury amfor kulistych. Z kolei ze Śliwkowa niewielki (około 50 zabytków) zbiór pochodził z epoki neolitu (ceramika i krzemienie) i okresu średniowiecza (ceramika).
Do muzeum w Inowrocławiu przekazaliśmy zabytki odkryte przy przebudowie drogi krajowej nr 62 na odcinku Strzelno – Kobylniki. Pochodziły one z 7 stanowisk archeologicznych położonych w gminie Strzelno i Kruszwica (Sławsko Dolne 14, Stodoły 26, Sławsk Wielki 10 i 24, Stodólno 26 i 30 oraz Kobylniki 1). Spośród nich najliczniejszy i najbogatszy zbiór odkryty został na wielofazowym stanowisku w Sławsku Dolnym. Odkryto i zebrano tutaj artefakty z osad i cmentarzysk z epok od neolitu po nowożytność, położonych na odcinku o długości prawie 1 km. W sumie zebrano około 5100 zabytków, na które składała się ceramika naczyniowa, wytwory krzemienne, a także przedmioty użytkowe i ozdoby z gliny, brązu i żelaza (fot. 5 i 6). Całość wraz z kośćmi ludzkimi i zwierzęcymi przekazana została do wspomnianego muzeum.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn otrzymało od nas zabytki znalezione w trakcie archeologicznych badań ratowniczych pozyskanych przy pracach modernizacyjnych ulicy S. Wyszyńskiego i osiedla Warniki w Kostrzyniu nad Odrą (fot. 7 i 8). Jego trzon (prawie 3,2 tysiąca) stanowił zbiór ceramiki naczyniowej kultury łużyckiej datowany na przełom epok brązu i żelaza oraz prawie 500 fragmentów kości zwierzęcych. Odrębnym zespołem były znaleziska związane z okresem II wojny światowej. W trakcie badań odkryto w wykopie szczątki żołnierza niemieckiego, które po ekshumacji przeprowadzonej wspólnie z Pracownią Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”, przekazane zostały do pochówku na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Glinnej w woj. zachodniopomorskim. Ponadto pozyskano elementy broni i amunicji (przekazane Policji), liczne ułamki różnorodnej ceramiki (stołowej i użytkowej) oraz wyrobów szklanych.
Na zakończenie należy dodać, że wymienione wyżej materiały zostały wcześniej naukowo opracowane i częściowo opublikowane przez pracowników CA Fundacji UAM w Poznaniu