BADANIA ARCHEOLOGICZNE PRZY BUDOWIE DROGI S-5

W październiku 2022 roku wykonywaliśmy ratownicze badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym nr 42 w Niewieścinie (gm. Pruszcz, woj. kujawsko-pomorskie). Zleceniodawcą prac badawczych była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Bydgoszczy.

Celem naszych badań było przeprowadzenie ratowniczych prac wykopaliskowych na obszarze realizowanej inwestycji, który miał ulec przekształceniu. Ustaliliśmy zakres rozprzestrzenienia obiektów nieruchomych, zadokumentowaliśmy je i wyeksplorowaliśmy. Pozyskaliśmy przy tym bogaty materiał zabytkowy, który następnie podlegał inwentaryzacji.

Na powierzchni 34,2 ara zarejestrowaliśmy liczne pozostałości po przeszłej aktywności ludzkiej, w tym 86 obiektów archeologicznych. Rozprzestrzenione były one na całej powierzchni naszego wykopu, a większość z nich stanowiły ślady po słupach, których zarejestrowaliśmy łącznie 62. Kolejną kategorią odkrytych obiektów było 19 jam o nieustalonej funkcji. Poza tym, zidentyfikowaliśmy relikty dwóch niewielkich pieców gospodarczych, dwóch palenisk oraz znacznych rozmiarów budynku ziemiankowego, który dostarczył nam największej liczby artefaktów.

W trakcie eksploracji obiektów nieruchomych oraz doczyszczania powierzchni arów pozyskaliśmy liczny, ruchomy materiał zabytkowy. W jego skład wchodzą przede wszystkim fragmenty ceramiki naczyniowej i polepy. Spośród pozostałych kategorii znalezisk wymienić można kości zwierzęce oraz pojedyncze obiekty krzemienne i ornamentowany przedmiot z brązu. Ten ostatni poddamy serii specjalistycznych analiz fizyko-chemicznych, aby dowiedzieć się jak najwięcej o technice i technologii jego wykonania, a także sposobie użytkowania przez pradziejowego człowieka.

Najstarsze ślady osadnictwa na badanym obszarze pochodzą z okresu młodszej epoki kamienia – neolitu, natomiast najliczniejszy materiał zabytkowy należy datować na okres rzymski, związany z działalnością społeczności tzw. kultury wielbarskiej. Wyróżniliśmy ponadto epizod związany z kulturowym cyklem łużycko-pomorskim.

Zdjęcia: Archiwum CA FUAM

Scroll to top