Przeprowadzone przez nas badania w staromiejskiej części Międzyrzecza, wśród źródeł dokumentujących rozwój i przemiany ul. Młyńskiej, dostarczyły interesujących materiałów porcelanowych. Szczególnym znaleziskiem jest zastawa o barwie kości słoniowej z sygnaturą wytwórni Rosenthal. Natrafiono na nią w pobliżu placu rynkowego, w gruzowisku wypełniającym odsłoniętą piwnicę jednej z kamienic.
W skład odkrytego serwisu wchodziło 9 w całości zachowanych naczyń, w tym kilka głębokich i płytkich talerzy, waza oraz dwie prostokątne salaterki. Inne fragmenty wskazują, że zestaw ten zawierał jeszcze dwa owalne półmiski oraz małe, płytkie talerzyki.Serwis ten określany jako Sanssouci, pokryty jest delikatnymi zdobieniami inspirowanymi dekoracjami rokokowego kompleksu pałacowego w Poczdamie. Dodatkowo na brzegach naczyń i uchach wazy występują złocenia.
W oparciu o informacje na temat sygnatur porcelany, wstępnie przyjąć można, że serwis wykonano tuż przed II wojną światową, najprawdopodobniej w latach 1938-1939. Wiemy też, że na początku 1945 roku mieszkańcy Międzyrzecza opuszczali miasto w obawie przed zbliżającym się frontem. Wszystko to pobudza wyobraźnię do poszukiwania odpowiedzi na nasuwające się pytania. Czy serwis ten trafił do piwnicy w związku z wydarzeniami wojennymi, czy właściciele zamierzali go odzyskać, czy należałoby tu może dopisać inną historię? Jeśli jest ona komuś znana, zapraszamy do kontaktu.
Zdjęcia: Archiwum CA FUAM