Aktualności

S11 Oborniki – Poznań – rozpoznawcze badania archeologiczne na trasie planowanej budowy drogi ekspresowej

Zespół badawczy Centrum Archeologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył z sukcesem prace nad dużym projektem, który trwał od połowy 2023 r. W badaniach uczestniczyły także studenci UAM w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Chodzi o rozpoznawcze badania archeologiczne przeprowadzone wzdłuż trasy planowanej budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik w województwie wielkopolskim, na terenach położonych w powiatach obornickim i poznańskim. Jej długość wynosi prawie 23 km.

Czytaj dalej

Około 40 000 zabytków przekazane do muzeów

W okresie od września do listopada br. zespół CA FUAM przekazał do wybranych muzeów w kraju prawie 40 000 zabytków archeologicznych, pochodzących głównie z badań prowadzonych przy inwestycjach drogowych.

Czytaj dalej

Konferencja „Historia lasem porosła”

15 listopada 2022 r. w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbyła się konferencja „Historia lasem porosła”, zorganizowana przez Dyrekcje Lasów Państwowych w Pile oraz Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Czytaj dalej

BADANIA ARCHEOLOGICZNE PRZY BUDOWIE DROGI S-5

W październiku 2022 roku wykonywaliśmy ratownicze badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym nr 42 w Niewieścinie (gm. Pruszcz, woj. kujawsko-pomorskie). Zleceniodawcą prac badawczych była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Czytaj dalej

Badania geofizyczne w województwie podlaskim

We wrześniu 2022 roku wykonywaliśmy nieinwazyjną prospekcję geofizyczną metodą magnetometryczną na zlecenie Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, na potrzeby projektu pn.: „Weryfikacja terenowa stanowisk z konstrukcjami kamiennymi z okresu wpływów rzymskich w Jankowie-Skarbowie i Mątwicy”.

Czytaj dalej

Kostrzyn nad Odrą – badania archeologiczne

Latem 2022 roku realizowaliśmy zadania badawcze przy przebudowie ulicy Witnickiej i osiedla Warniki w Kostrzynie nad Odrą. Obszar objęty robotami budowlanymi podlega ochronie konserwatorskiej, jako historyczny układ ruralistyczny dawnej wsi Warniki (obecnie Osiedle Warniki) i jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

Czytaj dalej

Nieinwazyjne badania geofizyczne w Osieku nad Notecią

W marcu 2022 roku przeprowadzaliśmy nieinwawzyjną prospekcję geofizyczną z wykorzystaniem metody magnetometrycznej na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, będącego oddziałem Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile.

Czytaj dalej

Suchy Las – badania archeologiczne

Pod koniec 2021 roku podjęliśmy się nadzoru archeologicznego przy realizacji inwestycji polegającej na budowie parku handlowego w Suchym Lesie pod Poznaniem. Badania objęły teren o powierzchni nieco ponad 1 ha, położony w rejonie ulic Obornickiej, Fortecznej i Konwaliowej.

Czytaj dalej

Dołącz do nas!

Jeżeli:

  • posiadasz wykształcenie archeologiczne i interesujesz się przeszłością
  • cenisz sobie pracę w „niestandardowej” branży
  • masz pomysły na realizację projektów naukowych bądź z zakresu ochrony dziedzictwa archeologicznego
  • uważasz, że Twoje kompetencje uzupełniłyby nasz zespół
  • chciałabyś/ chciałbyś z nami pracować

Napisz do nas!

Adres mailowy: HR@ppnt.poznan.pl 

Czytaj dalej

Autostrada A1 – publikacja badań archeologicznych ze stanowiska nr 8 w Dubielewie na Kujawach

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny przyznało nam środki finansowe na realizację zadania w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet „Ochrona zabytków archeologicznych”.

Czytaj dalej
Scroll to top