Badania archeologiczne na trasie drogi ekspresowej S5 – Poznań-Wrocław

Klient

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

DATA

2017-2019
Szczegóły

Nasz zespół brał znaczący udział w programie badań archeologicznych realizowanych w związku z budową drogi ekspresowej nr 5 relacji Poznań-Wrocław, na odcinku od węzła Wronczyn do węzła Radomicko (woj. wielkopolskie).

Prace badawcze z lat 2017-2019 odbywały się na zlecenie poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wraz z konsorcjantami przebadaliśmy wykopaliskowo 13 znanych stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych w pasie drogowym oraz kolejnych 6 odkrytych w trakcie nadzoru przy trwającej inwestycji. W sumie na wszystkich stanowiskach zbadano 21 hektarów powierzchni, ujawniając prawie 4 500 obiektów nieruchomych i ponad 45 000 zabytków ruchomych.

Wśród najciekawszych wymienić należy m.in. relikty bogatego w odkrycia, wielokulturowego i rozległego chronologicznie osadnictwa zarejestrowanego na stanowiskach nr 9 i 12 w Sierakowie. Pozyskaliśmy tutaj źródła datowane od wczesnej epoki neolitu, przez odkrycia związane z kulturą łużycką z epoki brązu i młodszego okresu halsztackiego, aż po obszerny zespół znalezisk z okresu wczesnego średniowiecza.

Zdjęcia: Archiwum CA FUAM, autorzy: Jakub Śliwiński, Monika Włodarczak, Katarzyna Piątkowska.

Scroll to top