Badania archeologiczne na trasie drogi ekspresowej S6 – Słupsk – Gdańsk

Klient

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

DATA

2019-2021
Szczegóły

Nasza aktywność nie ogranicza się jedynie do obszaru Wielkopolski. Jednym z ostatnich z realizowanych zamówień (w latach 2019-2021), polegających na wyprzedzających ratowniczych badaniach archeologicznych związanych z inwestycją budowlaną, były prace wykopaliskowe na trasie drogi ekspresowej S6 na Pomorzu Gdańskim. Dotyczyły one odcinka przebiegającego pomiędzy węzłami drogowymi: Gdynia Szemud i Luzino.

Zrealizowaliśmy na tym terenie badania obejmujące siedem stanowisk archeologicznych (w tym trzy nowoodkryte), na których sprawdziliśmy powierzchnię blisko czterech hektarów.

Zadokumentowaliśmy i wyeksplorowaliśmy 755 obiektów archeologicznych, odsłaniając relikty osadnictwa począwszy od epoki neolitu, aż po okres współczesny. Obok pozostałości powiązanych z prawdopodobnym zamieszkaniem lub działalnością gospodarczą dawnych mieszkańców osad, odkryliśmy także kilka pochówków w obrządku ciałopalnym. Ich pojawienie się na omawianym terenie datować można na wczesną epokę żelaza oraz wiązać ze społecznością kultury pomorskiej.

Kolejnym z ciekawszych przykładów odkryć są pozostałości gospodarstwa, które istniało na obszarze stanowiska nr 4 w Szemudzie w XIX i do połowy XX wieku. Odsłonięto tutaj wyraźne relikty fundamentu budynku gospodarczego i brukowanej drogi. Z kolei wśród zabytków ruchomych wyróżniał się zbiór zróżnicowanej ceramiki (m.in. porcelany, kamionki czy fajansu), wyrobów szklanych czy przedmiotów metalowych, w tym identyfikator dla psa, czyli niewielka, cynkowa zawieszka z wytłoczonym numerem porządkowym i rokiem 1943. Przedmioty tego typu określane są jako psie numerki (żetony, marki) i jak się przyjmuje, wydawane były w momencie uiszczenia przez właściciela podatku z tytułu posiadania zwierzęcia.

Zdjęcia: Archiwum CA FUAM, autorzy: Marcin Biskup, Jakub Śliwiński. 

Scroll to top